Na konci května by jsme se měli dočkat velké aktualizace pro DCS: F/A-18C Hornet. Ta bude obsahovat nové funkce a vlastnosti, jako je AGM-84H SLAM-ER, RAID Single Target Track (STT) režim a 1Look RAID režim, nový menší světlice, Ofset Aim Points (OAP) a aktualizované funkce pro HOTAS. Měli by být opraveny problémy s režimy radaru Vzduch-Vzduch a Vzduch-Země. Dále se oprav dočkají ATFLIR a Listening Target Pod a autopilot.

DCS: Ka-50 Black Shark 3 ve vývoji postupuje a externí model by měl být téměř hotov a připraven pro texturování. Nyní se pracuje na vylepšení modelu automatického kanónu a implementaci systému Igla a obraných palubních systémů.

Mariánské ostrovy

Již brzy v otevřené betě

F-16C Viper

 

F-16C Viper

 

F-16C Viper

 

Ka-50 Black Shark 3

Development Report

Ka-50 Black Shark 3

V ED nám ukázali jejich práci na aktualizaci tohoto bojového vrtulníku. Zde vidíme model pro automatický 30mm kanón  2A42, měl by se dočkat i vylepšených animací, nového algoritmu, zvuků.

Ka-50 Black Shark 3

Protože se dočkáme nového protiletadlového systému Igla pro Ka-50, museli být přidány další podvěsy, celkem jich tedy bude 6.

Ka-50 Black Shark 3

ABRIS

Konečné úpravy nyní dostává varovný systém proti blížícím se střelám v Abrisu, zde můžete vidět zobrazení 2 detekovaných střel.

Virpil Controls

Zde nebudu překládat ale stručně: s vydáním Black Shark 3 se blíží i vydání kolektivu ve stylu Ka-50.

New hardware coming

VPC Rotor TCS and Rotor TCS Plus Collective Base

“Helicopter pilots both new and old can rejoice as the VPC Rotor TCS Base, VPC Rotor TCS Plus Base and VPC SharKa-50 Grip are now waiting to get into VPCockpits around the world and start a new era of helicopter sim piloting. Happy Flying!” – VIRPIL Controls Team.

VPC Rotor TCS and Rotor TCS Plus Collective Base

At the core of the collective controller lineup is the VPC Rotor TCS and Rotor TCS Plus collective bases. These bases feature a metal cam-based mechanism with adjustable clutch. Included are 3 swappable cams to limit the travel of the collective, and a clutch system which can be adjusted on the fly to suit any pilot!

VPC SharKa-50 Collective Grip

The VPC Rotor TCS Plus adds an additional twist throttle axis which features an idle detent stop, engine idle bypass button and idle restrictor switch.

VPC SharKa-50 Collective Grip

The first collective grip in the lineup is the VPC SharKa-50. This grip is inspired by the collective controls found on the venerable Ka-50 “Black Shark” helicopter. With this, the aim is to mimic the feeling of a real collective grip in your hands!

VPC SharKa-50 Collective Grip

Featuring a metal handle with rubberised grip, you can immediately feel this means business! The grip is equipped with a wide range of inputs to satisfy any helicopter pilot:

  • 2 x 8-way Hats (+ Push)
  • 1 x 2-way Switch (+ Push)
  • 3 x 3-way Toggles (ON-OFF-ON)
  • 3 x Push Buttons

VPC Collective Chair Mount Adapter

Collective controls pose an interesting challenge as due to their unique nature it can prove difficult to conveniently mount them in a number of setups. The design team has worked to create an accessible controller setup for anyone wishing to jump into the exciting world of helicopter piloting.

With the Collective Chair Mount Adapter, you can mount the VPC Rotor TCS Bases to a range of standard office chair setups.

Keep your eyes on the VIRPIL Controls official channels for full details on release and pre-ordering information later this week.

Thank you again for your passion and support,