DCS: Mi-24P Hind

Sovětsko-Afghánská válka, 1979-1989

4.jpg

Povstalečtí mudžahedíni (džihádisté), kteří bojovali proti afghánským vládním a sovětským silám, nazývali vrtulník Hind Shaitan Arba neboli “Satanův vůz”. Rusové jej s úklonou k obrněnému pozemnímu útočnému letounu Il-2 Šturmovik, který za 2. světové války prokázal skvělé služby při rozbíjení nacistických tanků, znali jako “летающий танк”, “létající tank”.

Oba měli pravdu. Dokonce i raná varianta Hind-A, která vstoupila do služby v Afghánistánu v roce 1979, měla obrovskou sílu. Dvojité křídlo se třemi pylony na každém znamenalo, že může mít impozantní kombinaci výzbroje v závislosti na misi. Ta zahrnovala čtyři podvěsy s 57mm (3,1palcovými) raketami S-5, čtyři protitankové střely AT-2 “Swatter” a deset 100kilogramových (220 lb) nebo čtyři 250kilogramové (550 lb) nebo dvě 500kilogramové (1 100 lb) pumy. Měl také příďový 12,7mm kulomet a schopnost přepravit osm plně vyzbrojených bojových jednotek.
1.jpg
Velký, ošklivý a děsivý Hind s broučí tváří byl na svou dobu superrychlý a extrémně odolný: mudžáhidé s hrůzou zjistili, že se střely z jejich 12,7mm (50 palcových) těžkých kulometů DshK “Dushka” jednoduše odrážejí od jeho titanových rotorových listů a silně pancéřovaného pláště.
Trochu pozadí: tvůrcem letounu Hind byl světoznámý letecký konstruktér Michail Mil. Byl přesvědčen, že moderní bojiště bude stále mobilnější a rozmanitost a všestrannost letecké síly bude stále důležitější. Na počátku 60. let přišel Mil s myšlenkou “útočného vrtulníku” neboli létajícího bojového vozidla pěchoty. Jeho schopnost přepravit osm vojáků odlišuje Hind od “čistě” útočných vrtulníků nebo vrtulníkových bitevníků, jako byly AH-64 “Apache” nebo Kamov Ka-50 “Black Shark”. Hind, který je provozován ve 48 zemích a jehož exportní prodeje jdou do tisíců, je největším univerzálním strojem v historii bojových vrtulníků. A také nejikoničtější.


Skutečný příběh z afghánské války:

Gaz Hunter, voják SAS 22, vypráví jako očitý svědek.
“Ten den byl klid. Leželi jsme a podřimovali na slunci a čekali na sovětský konvoj, který měl projet za rozbřesku. Většina mudžáhidů byla zabalená do dek a tvrdě spala. Hluk se ozval jako první: hluboké basové bubnování do řídkého vzduchu. Ten zvuk vydávala jen jedna věc.
V ostrém světle se něco zalesklo: Hind D, nosem dolů a rychle se blížící, šmouhově hnědý proti modré obloze. Vedle prvního se vznesl druhý. Šplhali kolmo vzhůru po skalní stěně napravo od nás, využívali ji k maskování svého zvuku a zastihli nás zcela nepřipravené. Už byli dost blízko na to, aby zahájili palbu.
Mozek mi pracoval, zatímco jsem stál jako zkamenělý.

2.jpg

Z pahýlových křídel vykvetly jasné záblesky. Salva za salvou raket dopadala na naše pozice. Svět se proměnil ve výbuchy a plameny. Abych mohl rozeznat jednoho od druhého, dal jsem mudžáhidům přezdívky převzaté z Pána prstenů. Viděl jsem, jak Smeagol dostal přímý zásah. Vysoce explozivní tříštivé hlavice ho vymrštily vysoko do vzduchu. Chvíli tam visel jako hadrová panenka, kterou malé dítě pro zábavu vyhodilo do vzduchu. Pak se ozval třiadvacetimilimetrový kanón bitevníku. Velké chrliče písečné hlíny poskakovaly všude kolem nás, střely a břitké úlomky kamení kosily naše řady, zabíjely a mrzačily.
Popadl jsem AK a vyskočil na nohy. Nebyl čas přemýšlet, šok a ohlušující řev mě držely. Pak se ozval instinkt. Otočil jsem se a začal běžet, rychleji než kdy předtím. Balvany a porosty v zadní části koridy, to byla moje jediná šance. Musel jsem se k nim dostat…
Obávaná vzdušná zbraňová platforma, která je ještě větším násobitelem síly, má ve výzbroji Mi-24P dvouhlavňový 30mm autokanón GŠ-30-2 (ГШ-30-2) Gryazev-Šipunov s rychlostí střelby od 1000 do 3000 ran za minutu, přibližným dostřelem 1800 metrů a úsťovou rychlostí 870 m/s (2850 stop/s).

F-14A Fear the Bones


Kampaň od Reflected Sims
3.jpg
Duben 1989. Křižník USS Valley Forge měl nehodu v Černém moři těsně u pobřeží Sovětského svazu a na podporu záchranné operace je tam vyslán USS Theodore Roosevelt s VF-84 na palubě. Jaws, Jester, Ghost, Pyro, Caveman, Grip, Elvis a Glory, všichni nažhavení stíhači F-14A Tomcat z “Jolly Rogers”, se nemohou dočkat, až uvidí nějakou akci, ale možná dostanou víc, než si přáli.
Připojte se k nim v boji s MIGy, při zachycování Medvědů, obraně flotily, doprovodu úderů Alfa a mnoha dalších akcích v této uvolněné, příběhově zaměřené kampani, která je zábavnou směsicí realismu a fikce ve stylu 80. let. Nakopněte pneumatiky, zapalte ohně a donuťte je “Bát se kostí!”.

Nové mise z druhé světové války


Druhá světová válka
5.jpg
Nyní je k dispozici půl tuctu nových misí z druhé světové války. Všechny využívají novou funkci briefingu “v kokpitu” a mají varianty Fly-With-A-Friend a tři úrovně obtížnosti.
Nová mise z druhé světové války v DCS: The Channel
– Mapa celého kanálu
– Proti přesile
– Bf109 K4 Schwarm zachytí nízkoletící spojenecké bombardování jižně od Dunkerque.
– Fw 190D-9 zachytí nízkoúrovňové spojenecké bombardování jižně od Dunkerku
Série tematických misí vychází z misí Rhubarb. Leťte ve čtveřici Spitfire IX, P-47D Thunderbolt nebo P-51D Mustang s dvojicí doprovodných stíhaček, abyste našli a zničili skryté radarové stanoviště Freya-Wurzburg východně od Cap Gris Nez.
Kromě toho existuje zrcadlo těchto misí pro Fw 190A-8 Anton (pozor, spoiler), které zachytí stejný nálet.
Přeji vám hezký konec týdne,
S pozdravem,