Tento týden se podíváme na novou výzbroj pro F/A-18C Hornet a nové pozemní jednotky.

 

Forum

DCS Forum

Nejprve je zde zmínka o novém fóru na ED. Indexování by již mělo být dokončeno a forum by mělo být plně funkční. Prosím dejte si pozor při vkládání videí z Youtube, tento odkaz je již nefunkční: [YOUTUBE] [/YOUTUBE].

F/A-18C Hornet

Development Progress

F/A-18C Hornet

GBU-24 Paveway III

GLaserově naváděná puma ráže 2000 lb. Bojovou část tvoří tříštivo-trhavá puma Mk.84 (u GBU-24/B), nebo průbojná puma BLU-109/B (u GBU-24A, B, E/B) nebo BLU-116/B (u GBU-24C, D/B ). Průbojná BLU-116 (2000 lb) je vybavena pokročilou hlavicí. Tzv. AUP (Advanced Unitary Penetrator).  GBU-24B/B je obdařena HTSS (Hard Target Smart Fuse) – speciálním zapalovačem určeným pro pronikání pumy obzvlášt odolným cílem. HTTS obsahuje zařízení, které umožňuje odpálení hlavice v přesně stanovené hloubce podle charakteru materiálu. Spolu s možnostmi naváděcí soustavy Paveway III jde rozhodně o mimořádně účinnou zbraň. Paveway III by se měla objevit v prosincové aktualizaci.

F/A-18C Hornet

AGM-84K

SLAM-ER (Stand-off Land Attack Missile Exponded Response) je další střela s plochou dráhou letu, která rozšíří výzbroj Hornetu. Oproti stávající AGM-84E SLAM, SLAM-ER má větší dosah a lepší průbojný účinek, vícepolohový navigační systém, nižší zjistitelnost radarem a větší přesnost a možnost změnit cíl v konečné fázi letu. Měla by dorazit během příštího roku.

AGM-88C HARM

Aktuální Self Protect (SP) a Target of Opportunity (TOO) HARM mody budou rozšířeny o další Pre-Brief (PB) mód na konci prosince. Tento útoční režim zaměřuje cíle a geografickou polohu a vede k útoku na cíle v dosahu. Protože je vzdálenost známá, HARM může být zaměřen přímo a to nám dává větší možnosti než SP a TOO režimy.

AGM-84D Harpoon

Brzy bude přdán režim SEA pro radar Hornetu. Toto bude užitečné pro útoky na pohyblivé námořní cíle. Harpoon využijé výhod tím, že zná azimut a vzdálenost cíle, může použít Range/Bearing Lauch (R/BOL) zežim pro přesný útok.

SOV – ST-68 (“Tin Shield” – přehledový 3D radiolokátor)

Progress

ST-68U

Nyní probíhají dokončovací práce na nové pozemní jednotce: ST68U Mobilní přehledový 3D  radiolokátor, v NATO značený Tin Shield. 

Radiolokátor ST-68U je přehledový 3D-radar krátkého a středního dosahu, vyvinutý pro protivzdušné obranné systémy a protiletadlové raketové komplety.
Radiolokátor typu ST-68U je v současné době jediným 3D přehledovým radarem, zavedeným ve výzbroji AČR a patří mezi nejmodernější elektronické systémy, dovezené ze zemí bývalého SSSR. Z technického hlediska však plně odpovídá době ukončení vývoje, tj. 70. léta 20. století. V evropských a asijských zemích je nasazeno přibližně 1000 ks radarů tohoto typu v mnoha variantách.

BTR-82

Progress

BTR-82

Dočkáme se opět nových modelů stávajících jednotek. Dnes je na programu nový BTR-82. Jde o obrněný kolový transportní vozidlo s 30mm 2A72 kanónem. BTR-82A je aktivně vužíván jako hlídkové vozidlo vojenskou policií v Sýrii.