VSKYLABS oznamují vydání letounu Rutan Model-158 pro X-Plane

Projekt Rutan Model-158 je dvoumotorový sportovní letoun od výrobce Burt Rutan. “Pond-Racer” byl dvoumotorový celokompozitní letoun, který byl poháněn dvěma motory Electromotive-Nissan VG-30 3-liter GTP o výkonu jednotlivého motoru 1 000 koňských sil.

Pond Racer se poprvé představil veřejnosti na Reno Air Races v roce 1991, kde bohužel kvůli mechanickým problémům musel odstoupit. 

14. září 1993 během kvalifikace, Pond Racer, který byl pilotován pilotem Rickem Bricketem, havaroval kvůli poruše motoru a pilot tragédii nepřežil. Tato havárie ukončila vývoj tohoto letounu.

VSKYLABS Test-Pilot: Rutan Model-158 Project

V tomto projektu se nám developeři snaží představit věrohodnou digitální kopii, založenou na modelu Pond-Racer. Cílem počátečního bylo prozkoumat konstrukční prvky letounu Rutan Pond-Racer, odhadovaný výkon a letové charakteristiky díky leteckému simulátoru X-Plane a pokročilého letového modelu. Druhým cílem bylo navrhnout věrohodnou variantu, která by rozšířila možnosti využití Pon Raceru jako závodního letounu, pro lety za každého počasí a jako sportovního letounu na delší vzdálenosti.

VSKYLABS Rutan Model-158

VSKYLABS Rutan Model-158 je pokročilá letová simulace vysoce výkonného turbovrtulového letounu, schopného létat přibližně 1,5 hodiny a do výšky 30 000 stop při přeletu a tudíž může na jeden let přeletět až 500 námořních mil.

Stejně jako u všech projektů VSKYLABS, tak i zde se na vývoji podílejí reální zkušení piloti.

U letounu Rutan Model-158 je jako základ použit precizně definovaná letová dynamika a PT-6A pohonný model, který byl vytvořen a zdokonalen pro přesnou simulaci chování a vlastností letounu Model-158.

Z pohledu VSKYLABS, tento projekt odráží podstatu letového simulátoru X-Plane, kde může být vytvořen fiktivní letoun a testován v nejpokročilejší letové dynamice a prostředí, které je nyní dostupné.

Klíčové vlastnosti projektu:

 • Projekt VSKYLABS “Test-Pilot”.
 • Vysoce kvalitní model letové dynamiky modelu 158.
 • Vysoce kvalitní simulace turbovrtulového motoru PT6 (PT6A-28) včetně přidružených periferních systémů.
 • Postaveno na výkonném, nativním prostředí “Experimentálního letového modelu” X-Plane.
 • Simulace hloubkových systémů: Plně vybavená letadla se simulací všech systémů (elektrické, osvětlovací a výstražné systémy, komplexní palivový systém, protipožární ochrana, pneumatické systémy, simulace námrazy, tlakový systém, systém podvozků, řízení letu, kyslíkový systém, systém baldachýnů, systémy automatického opeření a automatického zapalování a další).
 • VR (virtuální realita) Připravena.
 • Vícevrstvý zvukový balíček FMOD.
 • 50 stran, komplexní, ilustrovaná příručka pilotního provozu, včetně kontrolních seznamů.
 • Součástí balení je také stma autoupdater: Aktualizace projektu jsou rychlé a efektivní!
 • Včetně několika liverek.
 • Vysoce responzivní fóra podpory VSKYLABS.

Pro více informací navštivte stránku projektu na VSKYLABS: https://www.vskylabs.com/vsl-rutan-model-158

[ngg src=”galleries” ids=”158″ display=”basic_thumbnail”]