Uzavřená beta X-Plane 11.50 byla spuštěna v polovině prosince, veřejná by měla být již za dveřmi. Tato aktualizace umožní využít moderní ovladače API Metal (pro Mac) a Vulkan (Pro Windows a Linux). Tyto nové ovladače a jejich komunikace s GPU by měla přinést výrazné zrychlení chodu simulátoru. Výhodou je však také využití více jader CPU a jeho komunikace s GPU, kterému určí, které úkony jsou potřeba. Tyto změny jsou vyvíjeny již více než 2 roky a vyžádali si masivní přepsání kodu X-Plane. 

V X-Plane 11.50 bude možnost zaškrtnout v nastavení zobrazení položku povolit Vulkan nebo Metal, bude nutný restart simulátoru. Pokud simulátor “spadne” ještě dříve než se načte hlavní munu, vrátí se nastavení na OpenGL, pokud to nastane během letu, nastavení se nezmění.

Ze statistik posledních let, většina uživatelů má tendenci v nastavení simulátoru posunout všechny posuvníky nastavení doprava a poté se divý, že hra má velmi špatný výkon.

Nyní s příchodem Vulkanu/Metalu lze již zjistit do jaké míry lze toto chování ovlivnit. Scenérie s plnými stíny je nyní vykreslována za pomoci ovladačů Vulkan/Metal a výkonný počítač by to vše měl zvládnout na 30 FPS.

Ovladače a výpočet pomocí Vulkan/Metal mění přístup k využití VRAM. S OpenGL došlo při vyčerpání VRAM k přesunu textur do systémové paměti a aplikace tudíž neběžela plynule pokud ovladače provedli tento krok na poslední chvíli.

Při použití Metalu a Vulkanu, X-Plane sníží rozlišení textur během letu, na pozadí, bez trhání, preferovat bude textury, které nejsou v daný okamžik používány. Výsledek je plynulejší a bez většího rušení. Budete nadále moci snížit celkové rozlišení textur pro dosažení lepšího výkonu.

Tento nový přístup (kompletně) bude během beta verze potřeba řádně doladit. Bude potřeba shromáždit velké množství dat k doladění algoritmu.

X-Plane 11.50 nebude již podporovat textury bez komprese – pokud je na disku přítomen formát DDS, bude ho používat.

X-Plane pro mobilní zařízení


X-Plane Mobile s Global Scenery byl vydán 9. prosince pro zařízení iOS a Android! Tato aktualizace přináší do vašeho mobilního zařízení celou světovou scénu, včetně více než 37 000 letišť, z nichž více než 11 500 obsahuje 3D terminály, hangáry a další! Přináší také nový model osvětlení, vylepšenou fyziku letu.
Tato vylepšení přicházejí navíc k letadlům v kvalitě stolního počítače s několika skiny a interaktivními 3-D kokpity, které již znáte. Globální scenérie je k dispozici zakoupením měsíčního nebo ročního předplatného a  Cessna 172, Cirrus Jet, Výukové programy  a 5 předchozích regionů jsou stále zdarma.