Společnost Laminar Research, která stojí za vývojem X-Plane, se na YouTube pochlubila zcela novým modelem osvětlení s názvem “X-Plane Technology Preview One”.

Video poskytuje náhled do nové generace platformy s novým modelem osvětlení, který bude pravděpodobně, i když to nebylo potvrzeno, přístupný s X-Plane 12.

Video je formátováno tak, že ukazuje stejnou scénu jak v X-Plane 11 s použitím současného modelu osvětlení, tak v novém modelu osvětlení, což poskytuje velký srovnatelný rozdíl mezi oběma.

Hlavní rozdíly mezi oběma scénami ukazují drastické zlepšení PBR enginu a atmosféry, zvýrazněné východem slunce.

Ve videu není k vidění nic ze systému počasí  a mraků. To bude dle mého názoru brzy následovat v jednom z dalších videí.

V loňském roce spustil tým X-Plane novou platformu pro návrhy funkcí, aby se vývojáři mohli zaměřit na nejžádanější požadavky uživatelů. Nejžádanější mezi uživateli bylo vylepšení atmosféry a osvětlení, na které se zaměřují dnes sdílené nové náhledy.

Na nové webové stránce byly navrženy také funkce jako dynamická roční období, dynamické změny počasí a volumetrické mraky.


Ačkoli nebyly uvedeny žádné konkrétní podrobnosti o novém modelu osvětlení, lze logicky předpokládat, že bude zahrnut v příští generaci platformy X-Plane, X-Plane 12. Žádné podrobnosti, jako například časový rámec, zatím nebyly pro novou platformu uvedeny.