Přinášíme Vám další nedělní příběh historických válečných událostí, převyprávěných prostřednictvím simulátoru DCS World. Dnes je na těchto stránkách shrnutí páté arabsko-izraelské války, známé jako Jomkipurská válka, válka ze dne smíření, říjnová válka, nebo v muslimském světě také ramadánová válka.
Jomkipurská válka
V nultou hodinu 6. října 1973 vzlétlo 220 letadel egyptského letectva (EAF) jako jeden celek, aby překvapivě zaútočilo na izraelské vojenské cíle. Byl to první den Říjnové/Jomkippurské války, vedené mezi Izraelem a koalicí arabských států, k níž patřily Egypt, Sýrie a Irák.
Překvapivý útok
Překvapení bylo totální. Jom Kipur, Den smíření, je pro většinu Izraelců svatým dnem a státním svátkem. Místo míru však Izrael dostal válku. Sdružené úderné letky EAF složené ze stíhacích bombardérů Su-7 a MiG-17, doprovázené několika letkami stíhaček MiG-21’Fishbed’, zaútočily na izraelské vojenské základny, stanoviště SAM MIM-23 HAWK, obrněné a dělostřelecké pozice, velitelské uzly a radarová zařízení. Na konci prvního dne EAF prohlásila, že zničila 27 izraelských letadel – a způsobila vážné škody na prostředcích izraelského letectva (IAF) na Sinaji.
Letouny MIG-21 mají v úloze útočných letounů na pozemní cíle silný potenciál.
Izraelci ze své strany prohlásili, že sestřelili nejméně 10 egyptských letounů a řadu vrtulníků.
Třetí den (8. října) Izrael neúspěšně zaútočil na základny EAF v Abu Hammad a Mansourah. Následná letecká bitva nad Port Saidem trvala pět dní; na jejím konci si Egypťané nárokovali dalších 24 zničených nepřátelských letadel, přičemž čtyři příslušníci IAF byli zajati poté, co se zachránili.
Boj o nadvládu
MiG-21 byl díky své obrovské rychlosti stoupání a maximální rychlosti Mach 2 vynikajícím stíhačem ve velkých výškách, ale dokázal také předstihnout a překonat letoun F-4 Phantom II v nízkých rychlostech a malých výškách, kde se odehrávalo mnoho soubojů v tomto konfliktu. Mirage III a Fishbed byly mnohem vyrovnanější.
Podle některých odhadů činily do desátého dne izraelské vzdušné ztráty 14 letounů F-4 Phantom II, tři stíhačky Mirage III, čtyři Super Mystery, 29 letounů A-4 Skyhawk a 28 dalších neidentifikovaných letounů. Mnohé z nich byly sestřeleny palbou AAA a sovětských SAM, a to nikoliv v soubojích. Zejména ztráty izraelských Skyhawků byly údajně tak velké, že byly staženy z provádění hlubokých úderů.
Ztráty EAF se odhadovaly na 49 MiGů, 12 dalších neidentifikovaných letounů a 17 vrtulníků. Noční sovětské zásobovací lety pomohly nahradit část egyptských a dalších arabských ztrát, zatímco sovětské i další vzdušné síly Varšavské smlouvy tajně létaly na mise s MiG-21 ve prospěch svých egyptských spojenců.
IAF mělo také mnoho neizraelských dobrovolnických letců nebo letců s dvojí státní příslušností, kteří pro něj létali v boji, zatímco Spojené státy pravidelně létaly na podobné vojenské zásobovací mise do Izraele.
Střely AIM-9B udělaly arabským pilotům ze vzduchu mnohem nebezpečnější svět.
Postupně, díky vynikajícím schopnostem ve vzdušném boji, lepším střelám vzduch-vzduch, rychlé náhradě sestřelených letounů ze strany USA a schopnosti nahradit ztráty posádek plně vycvičenými piloty, kterým se EAF nemohlo rovnat, získalo IAF převahu.
Z války vyčnívá zejména jedno eso – plukovník Giora “Hawkeye” Epstein ze 101. letky IAF. Již jako eso s pěti sestřely z šestidenní války a dalších konfliktů sestřelil Epstein ve dnech 18.-20. října během dvou dnů dva letouny Su-20, dva Su-7, čtyři MiGy-21 a vrtulník Mi-8. V roce 1943 se Epsteinovi podařilo sestřelit dva letouny MiG-21 a jeden vrtulník Mi-8. V roce 1943 se Epsteinovi podařilo sestřelit jeden letoun MiG-21. O čtyři dny později sestřelil Epstein v bitvě nad Velkým hořkým jezerem další tři MiGy-21 a stal se tak největším izraelským leteckým esem všech dob. Epstein dosáhl svých vítězství jak v letounu Dassault Mirage IIICJ, tak v letounu Israeli Aircraft Industries (IAI) Nesher, což byla lokálně upravená verze Mirage V.
Attrition vypráví
Žádný samostatný pilot EAF ani arabský pilot se nevyrovnal Epsteinově bilanci; ale tři potvrzená vítězství F-4 Phantom II, společný sestřel Mirage III a poškození několika dalších nepřátelských letounů činí z kapitána Kadriho el-Hamida nejúspěšnějšího pilota EAF.
Kapitán EAF Ahmed Wafai letící na MiGu-21MF si 17. října připsal jeden sestřel Mirage II IAF a 22. října dva Neshery. Kapitán syrského letectva Gallal Edeen Khaddam sestřelil 10. října nad Golanskými výšinami dva Mirage III během několika minut.
Boj až do hořkého konce
Egypt se nepomstil za drtivé porážky, které mu Izrael uštědřil během šestidenní války v roce 1967. V tomto konfliktu izraelské síly zničily během jediného dne více než 300 letadel EAF na zemi. V Jomkippurské/říjnové válce, která skončila příměřím 25. října, Izrael tvrdil, že sestřelil celkem 73 letounů MiG-21 EAF, přičemž 65 sestřelů bylo potvrzeno.
EAF oznámila, že její letky MiG-21 zničily ve vzdušných soubojích 27 letounů IDF všech typů, zatímco Izrael uvedl, že jich tímto způsobem neztratil více než 15. Ať už je pravda jakákoli, za pouhých 19 dní bojů utrpěly obě strany značné ztráty na posádkách a letadlech a musely uvítat příměří, když nastalo.