DCS: OV-10A Bronco je nadějný rozsáhlý a zdarma dostupný letoun pro simulátor DCS World, který vás usadí do kokpitu tohoto sice poměrně pomalého ale o to zajímavějšího letounu.

North American Rockwell OV-10 Bronco

Bronco 020

Zdroj: SPLIT AIR

North American Rockwell OV-10 Bronco je turbovrtulový lehký útočný a pozorovací letoun. Letoun byl vyvinut v 60. letech 20. století pro boj proti povstalcům (Counter-insurgency aircraft/COIN) a jeho hlavní úlohou je řízení letecké podpory pro pozemní jednotky nad bojištěm (FAC). Letoun je schopný zůstat ve vzduchu více než pět hodin.

Rockwell International OV-10 Bronco byl vítězem soutěže Light Armed Reconnaissance (LARA) pro americké letectvo, námořnictvo a námořní pěchotu. První letouny byly dodány v roce 1969 a OV-10 se již účastnil vietnamské války. Letadlo bylo velmi univerzální. Mohl operovat z krátkých ranvejí, protože délka rozjezdu byla přibližně 225 metrů. Navíc v případě potřeby bylo možné nainstalovat ližiny a dokonce i plováky! Škála zbraní, které bylo možné nést, byla také široká, i když nejčastěji bylo instalováno vybavení pro letecký průzkum. Verze D se vyznačovala především modernizovanou avionikou, laserovým systémem značení cílů a 20mm kanónem uloženým v přídi. Tyto letouny byly ve výzbroji ještě během války v Perském zálivu v roce 1991, i když především v nočních misích a jako poslední verze ve výzbroji amerického letectva byly definitivně staženy v roce 1995, i když je třeba zmínit, že jsou stále ve službě, mj. ostatní Thajsko, Venezuela nebo Indonésie. Přestože měl OV-10 Bronco neobvyklý a na moderní bojový letoun neobvyklý tvar a obecně spíše průměrný výkon, jednoduchý design a nízká cena z něj udělaly atraktivní letoun pro mnoho uživatelů. Technické údaje (verze OV-10A): délka: 12,67 m, rozpětí: 12,19 m, výška: 4,62 m, maximální rychlost: 452 km/h, maximální dolet: 920 km, praktický strop: 7315 m, výzbroj: pevná – 4 7,62 m Kulomety M60C, závěsné – do 1600 kg zatížení.

VNĚJŠÍ A VNITŘNÍ 3D MODELY

Bronco 024

Zdroj: SPLIT AIR

Vnější 3D model se vyrovná několika oficiálním modulům. Je zde věnována velká pozornost detailům, a to jak samotný 3D model, tak o jeho texturování. Výstroj je skvělým příkladem této pozornosti věnované detailům. Je složité a má mnoho pohyblivých částí, ale přesto bylo vymodelováno mimořádně dobře. Vypadá a pohybuje se tak, jak má.

Pneumatiky jsou opotřebované a znečištěné, stejně jako linie panelů a nýty. Vypadá přesně tak, jak by podle vás mělo Bronco vypadat: Jako letadlo, které už něco zažilo v bitvě. Navíc motory, konkrétně vrtule, jsou éro, kde jsem byl příjemně překvapen! Na správné náběžné hraně je hodně opotřebení hran, což je něco, co se nevidí často. Můžete se o tom přesvědčit v galerii zveřejněné výše.

Stejně dobrý je i kokpit, až na několik výjimek. Zdá se, že tento model byl vytvořen s velkou pečlivostí, protože téměř každý spínač byl vymodelován. Mnohé z těchto přepínačů nejsou v tuto chvíli funkční, ale vše, co je pro provoz letadla rozhodující, funguje přesně tak, jak byste očekávali.

Pěkně je propracované i sklo se šmouhami od oleje a špíny. V noci kokpit ožívá díky krásnému červenému světlu a podsvíceným panelům.

VIZUÁLNÍ A ZVUKOVÉ EFEKTY

Vnitřní osvětlení kokpitu je synchronizováno s vnějším osvětlením kokpitu, což znamená, že když zapnete světla reflektorů, všichni je uvidí zvenčí. Tento efekt byl předtím proveden jen několikrát, včetně modifikace UH-60L, která dělala něco podobného, ale ne v takovém rozsahu.

Po zvukové stránce je Bronco jedním z mála létajících turbovrtulových letounů, které ve hře momentálně máme. To znamená, že kromě několika modifikací, jako je A-29B nebo C-130J-30, jej není s čím srovnávat. Zvuky v kokpitu jsou vynikající, Lze díky nim rozpoznat v jakém rozsahu otáček se motory nacházejí a jak moc přidáte na plyn, jen podle toho, že posloucháte výrazný vysoký tón motorů T76.

Celkově je zvukový design až na výjimky, které jsem již zmínil, velmi solidní; ale jako vždy nechám posouzení v tomto ohledu na vás, čtenářích, protože tato kategorie může být velmi subjektivní:

LETOVÝ MODEL

Bronco 016

Zdroj: SPLIT AIR

Toto je obvykle rozhodující bod pro mnoho modifikací. Slovy samotného Dikenneka (vývojáře Bronca):

Letový model je pro mě páteří modulu. Je zbytečné mít krásné 3D nebo spoustu složitých systémů, pokud letadlo nemůže létat jako letadlo. Proto jsem letovému modelu věnoval zvláštní pozornost.
Co se týče věrnosti, měl by být na stejné úrovni jako A-4E-C. Je extrémně citlivý na vstupy při náklonu a skvěle reaguje na řídicí vstupy, i když s ním letíte rychlostí blízkou pádové. Také pocit, že můžete vzlétnout na ploše, která vám připadá jako 1/32 dráhy.miluji.

Je to dáno tím, že se jedná o pořádný vnější letový model (EFM), který byl vyvinut pomocí nástrojů, jako jsou MATLAB a OpenVSP. To znamená, že vývojář si dal záležet na studiu aerodynamiky tohoto letadla, aby byl co nejpřesnější při jeho úrovni znalostí.

Tento letoun létá ze své podstaty nízko a pomalu, takže létání s ním na úrovni vrcholu stromu je intuitivní a téměř terapeutické. Dokonce se přirozeně otáčí, což je působivé, protože je to jedna z věcí, které se povedly jen několika dalším komunitám

PRO JAKÉ MISE JE URČEN?

Bronco 018

Zdroj: SPLIT AIR

Toto letadlo bylo navrženo pro roli, která se v DCS používá jen zřídka: “Airborne Forward Air Controller”, zkráceně A-FAC. Díky neuvěřitelnému výhledu z kokpitu budete moci snadno spatřit jakýkoli cíl, abyste jako správný pozorovací letoun mohli předat jeho polohu dělostřelectvu nebo jiným stíhačům ke zničení.

To však neznamená, že nemáte ZBRANĚ. Máte přece k dispozici malý arzenál, který vám umožní ničit příležitostné cíle podle libosti. Možná nebudete schopni zničit celou kolonu nepřátelských tanků svými zbraněmi, ale budete schopni oslabit tuto kolonu na dostatečně dlouhou dobu, aby mohly dorazit vaše zálohy a převzít úkol za vás. Jedná se o mimořádně obratné letadlo, takže se budete moci do jisté míry bránit proti ostatním letounům v souboji.

VÝZBROJ LETOUNU

Bronco 019

Zdroj: SPLIT AIR

KULOMET M60 X4

Ačkoli mají tyto kulomety M60 nižší ráži než M2, jsou mimořádně dobré na vyčištění oblasti s pěchotou. Navíc máte k dispozici tuny munice!

AIM-9P SIDEWINDER

USMC překvapivě nasadila na Bronco boční naváděče.

Dostaneme verzi Papa, což znamená, že se nejedná o celoplošnou střelu. Budete muset manévrovat za svými cíli, abyste je zaměřili.

HLOUPÉ PUMY(ELEGANTNÍ A S VELKÝM ODPOREM).

Bronco 001

Zdroj: SPLIT AIR

Prostě typické železné bomby. Dostaneme čtyři typy:

Mk.82 / Mk.82 Snakeye, (500 liber).

Mk.83 (1000lbs a pouze středové).

M117 (750lbs)

ROCKET PODS

To bude vaše hlavní zbraň pro pozemní útok a pozorování. K dispozici máte tři různé moduly:

LAU-68: 19x rakety HYDRA.

LAU-10: 4x rakety ZUNI.

M260: 7x rakety HYDRA

V budoucnu přibudou další zbraně.

LÉTÁ TÉMĚŘ SÁM

Bronco 012

Zdroj: SPLIT AIR

Jedná se o mimořádně jednoduchý letoun na naučení a ovládání. Uvedení do provozu trvá jednu minutu a nastavení pro misi zabere méně než dvě minuty. Je až překvapivé, jak jednoduché je naučit se tento letoun, a to do té míry, že by se mohl stát vynikajícím počátečním trenažérem pro zájemce o pozemní útoky!

Je to letadlo, které by se mohlo líbit každému, bez ohledu na to, zda jste dosud nezkoušeli létat s vrtulemi, nebo ne. Zážitek z létání s ním je dostatečný na to, aby stálo za to ho vyzkoušet.

VÝVOJÁŘ

Dikennek ze společnosti SPLIT-AIR je jedinou osobou, která aktivně pracovala na vývoji této krásky. Ano, je to práce jednoho člověka. Tento projekt musí být jedním z nejkomplexnějších a nejkompetentnějších, které jsem v poslední době viděl.

CHCETE-LI SI STÁHNOUT LETOUN BRONCO, PŘEJDĚTE NA DISCORD KOMUNITY SPLIT-AIR! Viz zdroje.