Společnost Laminar Research vydává v předběžném přístupu dlouho očekávaný letecký simulátor X-Plane 12. Po mnoha náhledech a upoutávkách na vydání je nyní připraven k zakoupení v rámci Early Access na oficiálních stránkách X-Plane.

Screen Shot 2022 08 30 at 9.30.07 AM

Zdroj: Laminar Research

X-Plane 12 slibuje novou generaci leteckého simulátoru s novou technologií počasí, osvětlení a prostředí včetně ročních období a 3D zvuků, stejně jako zcela nová letadla, která platformu přiblíží dnešním standardům.

Mezi nová letadla patří například vůbec první Airbus od společnosti Laminar, Airbus A330, regionální proudové letadlo Cessna Citation X, Grumman F-14 Tomcat a také Cirrus SR22 a Robinson R22. Všechna nová letadla obsahují zcela nové systémy a mají být nejlepšími výchozími letadly, která X-Plane dosud viděl. S přidáním nových letadel tým přepracoval i stávající letadla a vylepšil také systémy letadel.

Screen Shot 2022 08 17 at 11.30.26 AM

Zdroj: Laminar Research

Změny v prostředí X-Plane přicházejí v podobě zcela nového osvětlovacího enginu, který využívá nové techniky při vykreslování skutečného HDR zážitku a věrnějšího zobrazení života při létání. Kromě toho tým vůbec poprvé na platformě zavedl sezónní změny, které využívají informace z reálného světa k určení fáze sezónnosti v dané části světa. Byly také přidány zvuky prostředí, tyto dynamické zvuky se mění v závislosti na denní době, počasí a lokalitě, aby prohloubily vtažení do hry.

Pokud jde o změny počasí, v X-Plane 12 jsou plně reprezentovány objemové mraky a mlha, 3D dynamická voda, která se v závislosti na okolních faktorech hromadí, mrzne a vypařuje z povrchu země. Čelní skla letadel nyní těží z výchozí integrace systému librain, který zobrazuje 3D stojatou vodu na povrchu letadel, jež reaguje na data letového modelu, jako je oplach vrtule a sestupné proudění.

Screen Shot 2022 08 30 at 1.02.16 PM

Zdroj: Laminar Research

Mezi další funkce patří zcela nové vykreslování vody, která se rozlévá po scenérii, zcela nový autogen, aktualizované letové modely, 3D stromy, přepracované uživatelské rozhraní a také zcela nový systém řízení letového provozu, který je nyní schopen provozu podle pravidel VFR, IFR a dalších.

Ačkoli je platforma nyní k dispozici ve formě předběžného přístupu, je třeba zmínit, že ačkoli většina, ne-li všechny funkce jsou již spuštěny, X-Plane 12 je stále ve fázi vývoje, který bude podléhat aktualizacím výkonu a opravám chyb, aby byla platforma připravena na plné vydání.

Screen Shot 2022 09 05 at 11

Zdroj: Laminar Research

Pokud si chcete X-Plane 12 Early Access pořídit, přejděte na webové stránky X-Plane.

Hlavní seznam novinek v X-Plane 12:

  • Fotometrický, HDR osvětlovací engine
  • 4D Weather Engine
  • Sedm nových letadel – A330, Citation X, SR22, RV-10, PA-18, R-22, Lancair Evolution
  • Objemové 3D mraky
  • Vizuální efekty pro jednotlivá roční období/počasí – sníh, proměnlivá vegetace, led a déšť
  • Nové 3D lesy, voda, vegetace