Společnost Laminar Research nám poskytla další cenné informace do skládačky, co očekávat od X-Plane 12. Dnes se nejedná o záběry ze hry, nebo nové použité technologie, zároveň to není nic bezvýznamného. Představená novinka je velmi cenná a jistě spousta z nás na ni čekala. Byly nám představeny HW požadavky pro X-Plane 12.

Počítače pro NASA nebo běžný stroj co máme doma pro X-Plane 12 postačí?

Pokud jste fanda leteckých (ale i jiných poctivých) simulátorů, je vám jasné, že už nejde o hraní ale o koníček a jako každý koníček, i tenhle není nejlevnější. Pro pořádný simulátor bohužel potřebujeme pořádný HW! To je asi největší strašák těch, kdo se těší na X-Plane 12. Pokud jste sledovaly videa, představující nové technologie v X-Plane 12, jistě jste tyto obavy měli. Naštěstí máme dobré zprávy! HW požadavky jsou zřejmě nižší než jsem očekával.

Minimální požadavky pro X-Plane 12

Jako první uvedeme minimální požadavky:

 • CPU: Intel Core i3, i5, i7, nebo i9 CPU se 4 nebo více jádry, nebo AMD Ryzen 3, 5, 7 nebo 9.
 • Paměť: 8 GB RAM
 • GPU: DirectX 11-kompatibilní od NVIDIA, AMD nebo Intelu s více než 2 GB VRAM

Pokud se váš systém pohybuje na této hranici, doporučuje se nejprve vyzkoušet demo, které bude dostupné po spuštění prodeje X-Plane 12. Plná verze a demo mají stejné vlastnosti, co se týče výkonových požadavků!

Doporučené požadavky pro X-Plane 12

 • CPU: Intel Core i5 8600k nebo Ryzen 5 3500 nebo lepší
 • Paměť: 16-24 GB RAM a více
 • GPU: a DirectX 12 kompatibilní NVIDIA nebo AMD více než 4 GB VRAM (GeForce GTX 1070 nebo lepší, obdobně u AMD).

Podporované GPU

 • NVIDIA: NVIDIA GeForce 900 nebo novější, ovladače 470.82 nebo novější.
 • AMD: AMD Radeon RX 500 nebo novější, ovladače Adrenaline 21.11.2 nebo novější.

Zde jsou uvedeny podporované operační systémy.

OS X: OS X 10.15 nebo novější (např. Catalina, Big Sur nebo Monterey).
Windows 10 nebo 11, 64bitové.
Linux: Linux: různě
Ačkoli X-Plane 12 poběží v Linuxu, neposkytujeme podporu pro konkrétní distribuce; pokud chcete spustit program v Linuxu, budete muset vyzkoušet X-Plane ve své distribuci, abyste zjistili, zda je kompatibilní. S ohledem na to máme vývojáře, kteří úspěšně používají Ubuntu 18.04 a 20.04 LTS.
Pro spuštění X-Plane vyžadujeme proprietární ovladač od společnosti NVIDIA. Pro spuštění X-Plane vyžadujeme ovladače Mesa od společnosti AMD.

Tak jak jste dopadli?

Plánujete spustit X-Plane 12? Nyní již víte, na co se společnost Laminar Research zaměřuje svou hardwarovou podporou a výkonem. Je tu samozřejmě několik dalších věcí, které stojí za to mít na paměti. Instalace X-Plane 11 jsou podle četných zkušeností zřídkakdy pouze ve výchozí konfiguraci a jakmile začnete přidávat složitější letadla, scenerie a další moduly, věci mají tendenci mírně (nebo výrazně) hýbat s výkonem, takže na to nezapomeňte, pokud plánujete upgrade.

Až bude dostupné demo, neodolám a podělím se s vámi o tom, jak mi X-Plane 12 běží.

Moje PC:

 • CPU: Intel core I5-10600K (základní takt) 4,1 GHz (6+6)
 • AMD RX 580 8Gb
 • 32Gb DDR4(3200) RAM
 • Win 11 Pro 64Bit

Tak uvidíme…