Společnost Laminar Research na FlightSimExpo 2021 oficiálně oznámili novou generaci jejich leteckého simulátoru X-Plane 12 a tím potvrdili i spekulace, především názvu titulu, který byl dosud poodhalován pouze jako X-Plane Next Generation.

X Plane 12 181

Zdroj: Laminar Research

Prezentace začala odhalením nového proudového letounu F-14 Tomcat s novým dynamickým HUDem. Ten se pohybuje spolu s pohyby v kokpitu. Na tomto letounu je také předveden nový efekt pro přídavné spalování. Tento letoun bude součástí standardní verze X-Plane 12.

X Plane 12 174

Zdroj: Laminar Research

Počasí v X-Plane 12

X-plane 12 by měl projít poměrně velkým technickým pokrokem vůči předchozí generace. Prezentace se jako první věnovala novému systému počasí. X-Plane 12 přinese plynulé přechody počasí a odstraní pro hráče bolestivé a dramatické okamžité překreslení počasí, které trápily X-Plane 11.

X Plane 12 161

Zdroj: Laminar Research

Nový systém počasí využívá k předpovědi počasí modely NOAA Grib, aby byly změny při létání plynulé a bezproblémové, a to v celosvětovém měřítku.

Spolu s počasím přichází i mírné a nízké teploty přinášejí námrazu, která je uvnitř X-Plane 12 přepracována.

X Plane 12 164

Zdroj: Laminar Research

Jako další vystoupil Ben Supnik, který se zabýval vykreslováním mraků. Vykreslování mraků je v X-Plane 12 přepracováno a přináší zcela nové volumetrické mraky. Nové mraky využívají technologii označování paprsků, která prý také využívá méně výkonu GPU.

Nové jsou v X-Plane 12 také efekty počasí na zemi. Součástí tohoto nového systému budou také objemové kaluže a sníh.

X Plane 12 152

Zdroj: Laminar Research

Librain je v X-Plane 12 integrován jako výchozí, vyvíjí ho Sasokiselkov, systém bude integrován jako výchozí v příští generaci. Librain dříve chyběl v X-Plane 11 při běhu v režimu vykreslování Vulkan, nedávno byl opět zpřístupněn, ale vyžaduje, aby vývojáři zkompilovali kód pro svá letadla (a ztratí dynamický efekt stěračů) Zdá se, že vše bylo napraveno v X-Plane 12, což přináší nádherné dešťové kapky do každého letadla.

X Plane 12 150

Zdroj: Laminar Research

Nový A330 a zvuky

Alex Unruh z výtvarného týmu se jako další věnoval flotile letadel X-Plane 12. A330 byl v X-Plane představen již dříve a dnes se připojuje k novým plánům na příchod nových letadel do flotily. Letoun A330 byl vyvinut nativně pro X-Plane samotným Austinem a byl navržen se systémy nové úrovně, které na piloty zapůsobí.

X Plane 12 141

Zdroj: Laminar Research

Díky výchozí kompatibilitě s Thrustmaster TCA budou moci piloti Airbusu dotáhnout létání s A330 na maximum. Každé hydraulické čerpadlo bylo vymodelováno podle modelu A330, přičemž všechna čerpadla spolupracují, aby poskytla dobře fungující systém Fly By Wire. Alex dále popsal všechny funkce, které budou zahrnuty na stránkách ECAM. Ať už to byla stránka APU při startu nebo stránka podvozku při konečném přiblížení.

Daniela byla na řadě se zvuky v simulátoru. Bylo potvrzeno, že zcela nová letadla budou mít plnohodnotné FMOD zvuky. Oznámeny byly také ambientní zvuky objektů, jako jsou zvuky vln, šumění stromů a dokonce i cvrlikání ptáků (než je přeruší vaše hlasité tryskové motory). Všechny zvuky reagují na reálné proměnné, jako je vítr a denní doba, a automaticky se mění.

X Plane 12 118

Zdroj: Laminar Research

V návaznosti na zvuky byly přidány zvuky letištních vozidel. Zvuky jsou dynamické a reagují na to, co vozidlo dělá, například hydraulický výtah cateringového vozu nebo hukot motoru tlačného vozu.

Novinkou, která bude v X-Plane 12 také přidána, jsou výchozí animace nástupních mostů, které jsou klíčovou chybějící částí v X-Plane 11. Piloti budou moci slyšet a vidět, jak se nástupní mosty připojují.

X Plane 12 097

Zdroj: Laminar Research

Scenérie a vizuální efekty

Jako první se byly představeny stromy, pryč jsou v X-Plane 11 rotující billboardy. Zblízka jsou stromy vykresleny v plném 3D a animací kývání se ve větru. Z větší dálky se billboardy vrátí, ale jsou provedeny zcela novým způsobem, který výrazně zlepšuje realismus.

X Plane 12 083

Zdroj: Laminar Research

Alex Unruh se jako další věnoval letištním prostředím X-Plane. XP12 obsahuje novou řídicí věž

Gateway a také zcela nové aktualizované pozemní textury. Nové pozemní textury jsou v souladu s daty a předpisy FAA, což zaručuje naprostou přesnost výchozích letišť.

V X-Plane 12 budou výchozí letiště se sezóními změnami. S využitím údajů o skutečném klimatu a biomech budou moci upravit roční období v určitých částech světa. Nový engine bude dokonale ladit s novým systémem lesů, protože v zimě bude listí opadané.

X-Plane 12 také získá nový systém autogenu. Autogen se dočká rozsáhlé aktualizace, která přinese nové lepší klasifikace oblastí, jako jsou průmyslové, komerční a obytné. Novinkou budou také aktualizované a značně vylepšené objekty, jako jsou nové stadiony, golfová hřiště, parky a dokonce i hřbitovy.

Poslední vizuální aktualizací, o které dnes bude řeč, byla voda. Stejně jako většina oblastí se i voda dočká rozsáhlé grafické aktualizace a nových 3D vodních vln. X-Plane bude také umět poznat hloubku vody a její barvu, což dále zlepší její přesnost.

Nová letadla

Jako další přišel na řadu Philipp Ringler, který se věnoval duálnímu řízení. X-Plane 12 také získá systém duálního ovládání, to umožní používat za letu samostatné ovládací prvky, zatímco my jsme zvyklí na synchronizované ovládání. To bylo předvedeno na novém Citationu X, kde pilot mohl rozložit řízení a ovládat určitou řídicí plochu.

Hydraulické ovládací plochy se dočkají rozsáhlé modernizace, která umožní, aby určité letové ovládací prvky mohly selhat. Pokud dojde ke ztrátě jednoho nebo dvou hydraulických čerpadel, následné letové ovládací prvky selžou a nebude možné je použít.

Phillip uzavřel svou sekci vysvětlením nových avionických systémů, které se objeví v X-Plane 12. Výchozí letoun 737 bude mít nyní čitelnější text navigačních bodů na ND a navigačním systému. Dvě zcela nová letadla, která se připojí k výchozí flotile X-Plane, jsou Cirrus SR22 s klávesnicovým ovladačem GCU, který pracuje ve dvojici s G1000, a také Citation X, který přichází s vlastním digitálním flightdeckem založeným na Honeywell Primus. FMC Primus se připojí k výchozímu FMS Collins, který byl v X-Plane 11 spárován s novým PFD Primus 2000.

Shrnuto, potvrzeno, že do X-Plane 12 přibudou nová letadla:

  • Airbus A330
  • F-14 Tomcat
  • Cirrus SR22
  • Austin “Lancair Meyer” (N844X)
  • Citation X

Vylepšení ATC

Další na řadě byl nový člen týmu Jim keir, který se zabýval systémem ATC. Systém se dočká mnoha aktualizací a celkové úpravy uživatelského rozhraní, aby se zlepšila jeho použitelnost a soubor funkcí. Do systému ATC bylo přidáno mnoho nových záložek, včetně deníku zpráv, seznamu frekvencí a příslušných frekvencí ATIS, stejně jako letového plánu a informačního dialogu. Rozsáhlé aktualizace se dočkala také nabídka příkazů ATC, která má zlepšit uživatelský komfort. Uživatelé nyní získají možnosti komunikace s ATC. Nyní máte také k dispozici režim push-to-talk pro komunikaci s ATC, stejně jako s reálným ATC.

Byly také přidány lokalizované postupy s novými hlasy, které se mění v jednotlivých regionech a mění se také při každém letu, aby zpestřily vaše létání.

Byly také přidány příkazy VFR pro zlepšení sledování letu VFR, s novými údaji o provozu a terénu, což znamená, že již nebudete při klesání vektorováni do nejbližšího horského vrcholu.
Časová osa byla posledním tématem, kterému se věnovala pozornost, bylo uvedeno, že další na řadě je beta verze pro vývojáře třetích stran, aby mohli své produkty  optimalizovat na X Plane 12. Krátce poté veřejná fáze předběžného přístupu a poté plné vydání s klíči, fyzickými disky.

Hlavní body otázek a odpovědí

Následovala sekce otázek a odpovědí, níže uvádíme zvýraznění některých klíčových otázek:

Otázka: “Pokud si někdo koupí X-plane 11, může jej snadno upgradovat na X-plane 12?”

Odpověď: “Jakmile se přiblížíme k vydání a dostaneme se k předběžnému přístupu, pokud jste si zakoupili X-Plane 11 na webových stránkách Laminar research, bude váš klíč fungovat jak pro X-Plane 11, tak pro 12.”

Je třeba poznamenat, že to neznamená, že všichni současní majitelé obdrží X-Plane 12 zdarma. Znamená to, že po spuštění otevřené beta verze X-Plane 12 získají ti, kteří si v této fázi zakoupí klíč k simulátoru, přístup jak ke stabilnímu X-Plane 11, tak k X-Plane 12.

 

Otázka: “Plánuje se v X-plane 12 nějaká nová helikoptéra?”

Odpověď: “Ano, bude, ale to si nechám jako překvapení.”

 

Otázka: “Termín vydání X-plane 12?

Odpověď: “Zatím nic neoznámili, data určitě oznámíme na našem Twitteru”

 

Otázka: “Hardwarové požadavky na X-Plane 12?

A: “Žádné aktuální doporučené hardwarové specifikace, očekáváme, že poběží dobře na typické hardwarové sestavě PC”
Společnost Threshold vás bude informovat, jakmile budou k dispozici další informace.

Tak to je prozatím vše co víme. Informace jsem bohužel nestihl napsat dříve.

Zde je již sestřižené video celé prezentace: