Společnost Bridger Aerospace & Pretoria Engineering vytvořily virtuální prostředí pro hašení požárů, které slouží k výcviku pilotů pro létání v podmínkách lesních požárů. Simulátor, který budou používat je X-Plane 12.

Společnost Bridger Aerospace Group, LLC (Bridger) spolupracuje se společností Pretoria Engineering (Pretoria) na vývoji výcvikového programu pro boj s leteckými požáry ve virtuální realitě. Piloti leteckých hasičů musí létat ve složitých podmínkách, nicméně replikovat výcvik pro tyto podmínky je mimo létání u požáru nemožné. Společnost Bridger nabídne svým pilotům virtuální výcvikové prostředí, které jim umožní lépe se připravit na let v náročných podmínkách a terénu při požárech.

Společnost Pretoria byla založena v roce 1994 a specializuje se na zakázkový design leteckých simulátorů. V roce 2019 společnost Pretoria zahájila svůj stěžejní projekt “Sim Your Plane”. Program propojuje náhlavní soupravu pro virtuální realitu a přizpůsobené sady senzorů s letovými ovládacími prvky, čímž přeměňuje osobní letadla na realistické letové simulátory.

“Pretoria je pro společnost Bridger skvělým partnerem. Stejně jako my je to mladá, ambiciózní společnost, která se snaží pozvednout budoucnost leteckého výcviku,” řekl Rob Dewar, viceprezident pro letový provoz společnosti Bridger Aerospace.

Společnost Pretoria vytváří digitální verze letového parku společnosti Bridger, které pilotům umožňují výcvik v realistickém prostředí. Navrhují zásuvný modul pro X-Plane 12, který bude integrovat letadla společnosti Bridger a možnost létat letecké hasičské mise. “Po vydání bude X-Plane 12 nejrealističtějším leteckým simulátorem, jaký byl kdy vyroben,” řekl Dewar. “Spolupracujeme přímo s vývojáři X-Plane jako alfa testeři a dolaďujeme fyziku a ovládání letadel na vodě.”

Netradiční požadavky na mise a povětrnostní podmínky spojené s leteckým hašením požárů vytvářejí při pokusech o simulaci realistických letových vlastností různé výzvy. Aby bylo možné navrhnout co nejpřesnější prostředí, spolupracuje společnost Pretoria přímo s piloty letounu Bridger na replikaci letových charakteristik v misi leteckého hašení požárů.

Bridger a Pretoria budou používat prostředí smíšené reality s průchozí technologií pro integraci letového prostředí a fyzického světa. “Díky technologii smíšené reality mohou posádky spojit svůj reálný svět se světem virtuálním,” řekl Dewar. “Například když si piloti potřebují udělat poznámku na kolenní desce, mohou přes VR headset vidět své ruce, pero, zápisník a ručně psané poznámky. Tradiční VR hardware tuto integraci reálného světa nenabízí, takže smíšená realita mění pravidla hry pro letecký výcvik.”

Přenosné tréninkové simulátory Bridger díky možnosti sdílených kokpitů umožní pilotům po celém světě virtuální interakci a společný výcvik. Možnosti simulátoru umožní jednotlivcům na různých místech virtuálně pilotovat a spolupilotovat stejné letadlo. Piloti mohou také opakovaně létat na předchozí mise nebo trénovat na aktuální požáry a replikovat krajinu a chování požárů.

Zásuvný modul pro více hráčů umožní posádkám procvičovat komunikační protokoly z domova pomocí přenosné výcvikové stanice. S instruktorem Bridger mohou dva nebo více jednotlivců trénovat ve stejném prostředí současně. Technologie zvládne místní i online multiplayer a do výcvikového prostředí lze přidat libovolný počet letadel a pozic posádky.

Pretoria navrhuje krajinu lesních požárů s nastavitelnými funkcemi, jako je velikost požáru, směr větru, rychlost růstu, intenzita a chování kouře. Přizpůsobitelné scénáře požárů budou zobrazovat reálné podmínky a instruktor může s požáry manipulovat pro účely výcviku.

“Náš model požáru používá stejný vzorec, který používá Lesní správa Spojených států (USFS) k předpovídání šíření požárů,” řekl Dewar. “Můžeme využít historické informace z reálného světa a navrhnout incident nebo vytvořit vlastní požáry. Kromě toho můžeme použít údaje z minulosti a několik vlastních proměnných k předpovědi, jak se bude požár šířit.”

Namísto tradiční výuky ve třídě nebo na pískovišti buduje Bridger nový, inovativní přístup k výcviku leteckých hasičů. Tato nová metoda bude pro toto odvětví znamenat zásadní pokrok. Díky nabídce virtuálních výukových metod pro letecké hasiče budou piloti ponořeni do prostředí lesních požárů, které jim pomůže připravit se na bezpečnější a efektivnější létání.

Bridger Aerospace je společnost zabývající se leteckým hašením požárů se sídlem v Belgrade ve státě Montana. Společnost investuje do technologií poskytujících kritická data o požárech na podporu hasičů v první linii a nabízí kompletní řešení pro letecké hašení požárů v divočině pomocí svých letounů Air Attack, Super Scooper a UAV. Společnost se zavázala zlepšovat spolupráci, strategie a technologie pro ochranu lidských životů, majetku a životního prostředí. Bridger Aerospace slouží federálním, státním a městským vládním subjektům a dalším veřejným i soukromým organizacím a klientům.

Taková integrace X-Plane do výcvikových programů pro piloty je důkazem, že letecká simulace je mnohem víc než videohra – je schopna nejen plnit sny leteckých nadšenců, ale také hrát zásadní roli při výcviku pilotů pro celou řadu možných scénářů, se kterými se mohou setkat v reálném životě.

Zdroj :